Top

Program

Szczegółowy program dla Chrzanowa oraz Jelonek Południowych

CHRZANÓW:

Bemowo jest dzielnicą, która bardzo dynamicznie się rozwija, co oznacza, że ma w sobie bardzo duży potencjał do tego, by kształtować ją z myślą o mieszkańcach – ich obecnych potrzebach oraz tych, które pojawią się za kilka lat. Gdy spojrzymy z góry na Chrzanów i przylegające do niego Jelonki Południowe, już na pierwszy rzut oka zauważymy różnicę w gęstości zabudowy i siatce infrastruktury.

Rozbudowujący się Chrzanów bardzo potrzebuje przemyślanego planu zagospodarowania terenu. Muszą powstawać nowe budynki mieszkalne – to nie ulega wątpliwości. Należy jednak planować je z uwzględnieniem:

 • parków, skwerów do wypoczynku, placów zabaw;
 • szkół i żłobków, na które już teraz jest duże zapotrzebowanie, a będzie ono tylko rosnąć;
 • ścieżek rowerowych, szerokich chodników, odpowiednio wyznaczonych miejsc do parkowania;
 • dobrej, gęstej siatki transportu publicznego. Trzeba skomunikować Chrzanów nie tylko z Jelonkami, lecz także zapewnić szybki dostęp do centrum Warszawy. Oczywiście w planie jest budowa kolejnej stacji metra na Lazurowej. Ale to za mało! Już teraz powinniśmy planować tramwaj i trasy autobusów.

Chrzanów bardzo przypomina mi Kabaty: kiedyś znajdowały się tu pola ziemniaków i kukurydzy, teraz teren jest gęsto zabudowany osiedlami. Nauczeni błędem Mokotowa musimy jednak unikać budowania gett, czyli nie tworzyć dzielnic wyspecjalizowanych: jedna dzielnica do spania, kolejna dzielnica z miejscami pracy i wieżowcami, kolejna z prestiżowymi szkołami. To poważny błąd, który przyczynia się do zatorów na ulicach w godzinach szczytu, gdy wszyscy potrzebują przemieścić się z jednej dzielnicy do drugiej.

Chciałabym, żeby mieszkańcy Chrzanowa mieli w swojej najbliższej okolicy wszystko, czego potrzebują. Chcę, by nie musieli jechać na drugi koniec miasta czy dzielnicy, żeby odprowadzić dziecko do żłobka czy przedszkola, a po zakupy jeździć do centrum miasta po pracy, którą mają po drugiej stronie Warszawy.

Czuję, że to moja misja: zadbać, by Chrzanów był budowany z pomysłem. Dużo łatwiej zrobić coś dobrze już na początku, niż później odkręcać błędy, których bez problemu można było uniknąć.

Jako radna dzielnicy obiecuję reprezentować mieszkańców Chrzanowa i dbać o ich potrzeby podczas uchwalania budżetu i planu zagospodarowania przestrzennego oraz na bieżąco reagować na problemy, pisząc stosowne interpelacje.

JELONKI POŁUDNIOWE:

 1. WYGODNY TRANSPORT PUBLICZNY
  • Poprawa dostępności do przystanków oraz utworzenie nowych linii autobusowych. Jedną z moich propozycji jest linia autobusowa poprowadzona wąskimi ulicami (np. Brygadzistów, Słomianą, Lustrzaną).
   Zdecydowanie należy uwzględnić punkty Szkół Podstawowych nr 301 oraz 306, a także Kościół Parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
  • Zwiększenie częstotliwości kursowania niektórych linii autobusowych.
   Linie autobusów 112 i 190, mimo że szczęśliwie wróciły na trasy, jeżdżą zbyt rzadko, szczególnie 190, który zawsze jest wypełnione po brzegi.
 2. ZIELEŃ
  • Cały teren między ulicami Anieli Krzywoń i Synów Pułku a torami kolejowymi dużej obwodnicy towarowej Warszawy powinien być przekształcony w klasyczny park, żeby służył okolicznym mieszkańcom.
  • Przy Gliniankach Sznajdra także należy utworzyć park.
 3. SAMOCHODY plus ROWERY
  • Dbanie o szerokie chodniki, które nie będą zastawione nielegalnie zaparkowanymi samochodami. Należy rozsądnie wyznaczyć miejsca postojowe.
  • Zbudować niedokończony fragment ulicy Sterniczej między Okrętową a Drzeworytników.
  • Wytyczenie dróg rowerowych wzdłuż ulicy Człuchowskiej oraz dalsze wprowadzanie kontrapasów.
 4. SPORT I KULTURA
  • Utworzenie boisk sportowych poza terenami szkół, które nie zawsze są otwarte dla ogółu. Możliwym rozwiązaniem jest budowa osobnego kompleksu sportowego z uwzględnieniem basenu bądź rozszerzenie programu „Otwarte boiska”.
  • Zadbanie o równomiernie rozmieszczone filie Bemowskiego Centrum Kultury.