Melania Łuczak
Kandydatka do Rady Miasta w okręgu numer 3
Mokotów
Miejsce 1
Kim jestem?
Zakochałam się w Warszawie od pierwszego wejrzenia, a swoje miejsce znalazłam na Mokotowie. 24 lat temu przyjechałam tu z Niemiec jako dziecko polskich emigrantów. Ukończyłam Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dołączyłam do Miasto Jest Nasze, by zająć się kwestią znikających tradycyjnych zakładów rzemieślniczych. Tak powstała mokotowska „Mapa Rzemieślników – Dumni z fachu”.
Od 2018 roku pełnię funkcję radnej w Dzielnicy Mokotów, w której jedyna – poza PiSem i KO – zajmuję się infrastrukturą, ochroną zieleni i planowaniem przestrzennym w komisji Gospodarki Komunalnej Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska oraz komisji Ładu Przestrzennego.
Mój obszar działania to: ochrona zieleni, zrównoważony transport, planowanie przestrzeni i jej ładu, oraz bieżące sprawy zgłoszone przez mieszkańców i mieszkanki.
Jak działam?
Od ponad 7 lat działam w Stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze, gdzie zajmowałam się sprawami Mokotowa również jako koordynatorka koła mokotowskiego. Mój obszar działania sięga od ochrony zieleni, po zrównoważony transport do planowania przestrzeni oraz jej ładu do bieżących spraw zgłoszonych przez mieszkańców. Jako radna od ponad 5 lat reaguję na prośby mieszkańców o interwencje. Staram się informować o możliwościach i narzędziach prawnych, jakie mieszkańcy mają, aby móc z łatwością partycypować w sprawach dla nich ważnych.
Podejmowałam tematy związane z bezpieczeństwem na drogach (sygnalizacja świetlna, przejścia dla pieszych, bezpieczne chodniki, drogi dla rowerów, parkowanie zgodnie z przepisami drogowymi), miejscowymi planami zagospodarowania (m.in. rejonu ul. Bruna, Rakowiecka i al. Niepodległości, rejonu Joliot Curie – Wierzbno, rejonu Żwirki i Wigury, Rostafińskich i Kulskiego, rejonu Merliniego II, w tym brak ich przestrzegania poprzez niekontrolowane zabudowanie lub niezgodne użytkowanie), gospodarki odpadami w tym rezygnacji tworzyw sztucznych w jednostkach miejskich i zatrzymanie realizacji spalarni śmieci na Siekierkach, ochrony środowiska (drzew, pasów zieleni, powietrza), wspierałam lokalne inicjatywy, które działają na rzecz integracji mieszkańców, składałam wnioski o kontrolę w dzielnicowej bibliotece i ws. braku czyszczenia gminnych ulic, podejmowałam temat braku ochrony zieleni oraz braku dostatecznej transparentności przy realizacji „Tramwaju na Wilanów”. Działam w całej dzielnicy Mokotów – od Starego Mokotowa, Augustówkę, Siekierki, po Służewiec.
Dlaczego kandyduję?
Chciałabym zadbać o to, żeby mieszkańcy mieli nie tylko wszędzie blisko, ale i wiedzieli, że mają realny wpływ na to, jak wygląda ich miasto! Warszawianki i warszawiacy w każdym wieku powinni móc znaleźć tutaj swoje miejsce oraz bezpieczne, przyjazne i czyste otoczenie. Wiele decyzji, które są ważne dla dzielnicy, są ostatecznie podejmowane w Radzie Warszawy. Kandyduję do Rady Miasta, ponieważ przyszedł czas na ludzi, którzy nie są związani z żadną partią, ale ze swoim miastem, w którym mieszkają i o które dbają.
Co jest dla mnie ważne?
- Ochrona Zieleni
- Zrównoważony transport
- Ład Przestrzenny
- Dostępność dla każdego mieszkańca i mieszkanki
- Transparentność samorządu