Top

Program

Szanowny Mieszkańcu Bielan i Żoliborza

 

To moje priorytety, którymi chcę się zająć

w Radzie Miasta

CHODZI MI O WARSZAWĘ:

 

DOBRZE ZAPROJEKTOWANĄ

UCHWAŁA KRAJOBRAZOWA

Uchwała krajobrazowa znajdzie u mnie poparcie!

Czas pożegnać reklamozę, pastelozę i inne wizualne stołeczne dolegliwości kojarzone z ubiegłym stuleciem, które zostały z nami do dziś.

 

PLANY MIEJSCOWE

Znaczna część Bielan nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania.

Tak nie może być. Miasto tworzone na WZtkach nie tworzy dobrej urbanistyki.

Żoliborz choć cały pokryty planami w wielu miejscach ma plany przestarzałe to przeszkadza mu rozwój w duchu wymagań współczesnych czasów.

 

OD OGÓŁU DO SZCZEGÓŁU

Mamy już warszawską ławkę czy kosz na śmieci, czas na pozostałe meble miejskie i elementy małej architektury. Chciałabym poprawić przystanki, aby chronily przed deszczem i słońcem. Potrzebujemy dobrze zaprojektowanych elementów chroniących nasze drzewa i zieleń przed samochodami. Wiat śmietnikowych, w których schowamy kolejne frakcje śmieci a które nie zrujnują budżetu wspólnoty czy spółdzielni. Nauczmy się lepiej wplatać elementy sportów miejskich w naszą przestrzeń publiczną.

 

DOSTĘPNĄ:

 

Rozwój SPPN

Choć zasady warszawkiej strefy SPPN nie są idealne to żoliborskie doświadczenia pokazują, że jest to świetny element porządkowania przestrzeni publicznej. Na Żoliborzu udało się odzyskać chodników dla pieszych oraz legalne miejsca postojowe dla mieszkańców. Czego brakuje? Wyznaczonych miejsc dla dostawców, klarownych warunków dzierżawy miejsc dla lokali usługowych.

 

DLA WSZYSTKICH:

LUDZI

Niedostępność przestrzeni publicznej to wielka skaza na licu naszego miasta. Obszar, który zmieniam od pięciu lat eliminując niedogodności dla pieszych poprzez interpelacje. Dostępne chodniki, przejścia dla pieszych i toalety publiczne to mój cel. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Wiele budynków nie jest dostosowane do potrzeb osób o obniżonej mobilności, nie posiada wind. Miasto powinno wesprzeć mieszkańców w ich budowie.

 

Nowoczesne miasto to takie, które szanuje obecność mniejszych mieszkańców – ptaków, ssaków, owadów… w parkach twórzmy strefy przyrody, zrezygnujmy
z używania fajerwerków, znajdźmy lepsze rozwiązanie niż sól na chodnikach.
Kto był w stołecznych schroniskach ten wie, że zarówno te placówki jak i domy tymczasowe potrzebują większego wsparcia. Placówki nie zredukują ilości podopiecznych bez efektywnej profilaktyki czipowania i kastracji.
Kiedy przychodzi się pożegnać z pupilem powinniśmy mieć szansę
na umieszczeniu go na stołecznym cmentarzu dla zwierząt.
Wybiegi dla psów – róbmy je dalej od centrum, na dużej powierzchni (1ha)
i niech będą ulokowane z dala od ciągów pieszych.

Posiadanie pupila to obowiązek. Jestem zwolenniczką tego, aby straż miejska lepiej pilnowała zbierania psich kup oraz wypuszczania kotów luzem bez opieki.

 

BEZPIECZNĄ:

NA DROGACH I CHODNIKACH

Wiele z naszych dróg to miejskie autostrady. Jestem zwolenniczką uspokojenia i kameralizacji ruchu na ulicach takich jak Powązkowska, Broniewskiego (zwłaszcza na bielańskim odcinku), Popieluszki. Czas na spójną sieć dróg rowerowych, aby zabrać je z chodników przeznaczonych dla pieszych.

 

WSPARCIE DLA POLICJI I STRAŻY MIEJSKIEJ

Policja i straż miejska nie mają dobrego wizerunku w opinii publicznej – nie powinno tak być. To instytucje, które wymagają naszego wsparcia, aby odwdzięczyć się nam wysokiej jakości usługami zapewniającymi nam bezpieczeństwo i komfort. Zmagamy się w Warszawie z ogromnymi brakami kadrowymi w policji (2000 wakatów) i straży miejskiej (200 wakatów) oraz lokalowymi – żoliborski posterunek jest określany mianem najgorszego w Warszawie. Posterunku SM na Żoliborzu nie ma. Na Bielanach sytuacja wygląda lepiej, policja otrzymuje wsparcie od urzędu dzielnicy ale mieszkańcy skarżą się na liczbę włamań i kradzieży. Należy poprawić wykrywalność sprawców i poziom zaufania do stołecznych służb. Dostrzegam braki w sieci monitoringu miejskiego.

 

PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY

Każdy Warszawiak i Warszawianka powinni wiedzieć jak reagować w sytuacjach kryzysowych, jaki jest plan obrony cywilnej dla mieszkańców stolicy, co powinien wiedzieć i umieć aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

 

BUDUJMY SPOŁECZEŃSTWO W OPARCIU O SZACUNEK

Powinniśmy dbać o to, aby dzieci tworzyły społeczność pełną szacunku. Chcę wspierać programy walczące z agresją i złą kondycją psychiczną dzieci.

 

STOLICĘ ZDROWYCH ZMYSŁÓW:

Wchodzimy w erę, w której nie zasób portfela, a dobrostan człowieka i stan środowiska powinny być dla nas wyznacznikami podejmowanych decyzji o przyszłości miasta. Czas zadbać o to, aby nie obciążać naszych zmysłow jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Zasługujemy na przestrzeń cichszą, nie atakującą nas zbednym światłem, z czystym powietrzem.

 

LOKALNĄ:

ATRAKCYJNA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

Zadbajmy o to by nasze place i ulice były pełne życia: plac Konfederacji, Wilsona, Grunwaldzki, Inwalidów, nasze ulice.

WSPARCIE LOKALNEGO HANDLU I USŁUG

Zależy mi na uporządkowaniu i ochronie bazarków:

Wolumen, Hala Marymoncka i na Włościańska, oraz wsparciu dla lokalnego handlu
i rzemiosła.

Umowy dzierżawy terenów powinny być dłuższe a formy targowisk na trwale wpisane do planów miejscowych.

 

GOTOWĄ NA ZMIANY KLIMATU:

 

ZIELEŃ

To nasza idea fix w stowarzyszeniu. Po pięciu latach w radzie dzielnicy widzę konieczność wprowadzenia spójnych standardów pielęgnacji terenów miejskich
i spółdzielczych, postawienia jasnego priorytetu dla ochrony drzew przy inwestycjach a w przypadku nasadzeń kompensacyjnych – wymogu sadzenia dużych okazów.

 

ENERGETYKA

Od 2028 roku zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki. Natomiast do 2026 zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące.Mamy tu wiele do nadrobienia i wiele do rozwinięcia w temacie odnawialnych źródeł energii.

 

GOSPODARKA WODNA

Temat rzeka. Czas na odważne decyzje, które poprawią kondycję naszego miasta w upały i susze i ulewy.