Jan Mencwel
Kandydat do Rady Miasta w okręgu numer 10
Praga-Północ, Targówek
Miejsce 1
Kim jestem?
Jestem współzałożycielem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Od 10 lat działam oddolnie dla Warszawy. W 2020 roku napisałem książkę „Betonoza”, a w 2023 – „Hydrozagadka”. Na co dzień zawodowo pracuję jako nauczyciel w jednym z warszawskich liceów.
Urodziłem się na Targówku, mieszkam na Pradze, gdzie z żoną wychowujemy trójkę dzieci. Z tych dwóch dzielnic startuję do Rady Warszawy. Pora, by w Radzie był mocny głos z prawego brzegu Wisły, spoza dwóch wielkich partii!
Dlaczego kandyduję?
W Radzie Warszawy 57 z 60 (!) miejsc zajmują przedstawiciele dwóch wielkich partii: PO i PiS. To nie pomaga w demokratycznej debacie o mieście. Jedni przegłosowują wszystko jak leci, a drudzy robią awantury. Trzeba zmienić. Ale wiem, że nikt za mnie tego nie zrobi. Dlatego biorę sprawy w swoje ręce: chcę przywrócić demokratyczną debatę do naszego „warszawskiego Sejmu”, czyli do sali obrad Rady Warszawy. To tam zapadają ważne dla nas decyzje: o inwestycjach, o planach zagospodarowania, o budżecie miasta i dzielnic. Silny głos mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy musi być obecny w Radzie Warszawy!
KLIKNIJ TU I ZOBACZ FILM, W KTÓRYM ODPOWIADAM NA PYTANIA MOICH DZIECI O TO, DLACZEGO KANDYDUJĘ !
… no dobrze, a teraz przejdźmy do konkretów, czyli mój program dla obydwu moich dzielnic:
MÓJ PROGRAM DLA PRAGI
KLIKNIJ TU I ZOBACZ FILM, W KTÓRYM MÓWIĘ O MOIM PROGRAMIE DLA PRAGI!
1. REMONTY PUSTYCH KAMIENIC
Problem: na Pradze, dzielnicy, której zabudowa przetrwała wojnę, dosłownie w ubiegłym tygodniu spłonęła kolejna przedwojenna pusta kamienica należąca do miasta. Takich pustych kamienic jest tu około 30. Musimy je odremontować i przywrócić w nich funkcję mieszkalną!
Rozwiązanie: Wszyscy mieszkańcy Pragi, niezależnie od zasobności portfela, powinni żyć w godnych warunkach. Remontom pustostanów, uzupełnianiu pierzei ulic i podłączaniu budynków do c.o. nadamy najwyższy priorytet. Będziemy również wspierać wspólnoty mieszkaniowe starające się o przyłączenie do c.o. Będziemy dążyć do uregulowania kwestii własnościowych na gruntach zarządzanych przez spółdzielnie, w tym RSM Praga. Będziemy również zabiegać o uregulowanie sytuacji dotyczącej zajęć miejskich pustostanów z przyczyn społecznych.
KLIKNIJ TU I ZOBACZ NASZĄ MAPĘ PUSTOSTANÓW NA PRADZE I CAŁEJ WARSZAWIE
2. ZIELONE ULICE I PODWÓRKA
Problem: Przy wielu ulicach na Pradze brakuje zieleni, a istniejąca jest zaniedbana. Podwórka są często zabetonowane i zdegradowane, wymagają remontów. Brakuje publicznych zielonych miejsc do odpoczynku.
Rozwiązanie: Wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami wybierzemy ulice gminne, które wyremontujemy i obsadzimy roślinnością według zgłoszonych przez nich potrzeb. Stworzymy program “Zielonych podwórek”, w ramach którego będziemy odbetonowywać, zazieleniać i wyposażać w błękitno-zieloną infrastrukturę wybrane podwórka. Wytypujemy miejsca pod kolejne publiczne parki oraz skwery i pozyskamy fundusze na ich stworzenie. Przeznaczymy większe środki na utrzymanie zieleni i wdrożymy rozwiązania w zakresie retencji wody, by
zminimalizować negatywne skutki miejskiej wyspy ciepła.
KLIKNIJ W OBRAZEK I POZNAJ NASZ POMYSŁ NA ZMIANĘ UL. TARGOWEJ:
3. BEZPIECZNE I CZYSTE ULICE
Problem: W niektórych miejscach dzielnicy prażanie i prażanki nie czują się bezpiecznie. Wpływ na to ma m.in. zdegradowana przestrzeń i łatwy dostęp do różnych używek.
Rozwiązanie: Wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Pragi stworzymy mapę miejsc niebezpiecznych i doprowadzimy do zwiększenia liczby pieszych patroli policji i straży miejskiej. Zadbamy o czystość, zwiększając częstotliwość sprzątania terenów publicznych oraz dostawiając kosze na śmieci, wyposażając je w zadaszenia i budując funkcjonalne altany śmietnikowe. Będziemy zabiegać o nocny zakaz sprzedaży alkoholu i zmniejszenie liczby punktów jego sprzedaży. Przy współpracy ze służbami oraz ekspertami i ekspertkami opracujemy i wdrożymy plan walki ze skutkami uzależnienia od narkotyków, ze szczególnym uwzględnieniem praskiej młodzieży. Dodatkowym wsparciem obejmiemy też osoby w kryzysie bezdomności.
4. LEPSZA EDUKACJA W PRASKICH SZKOŁACH
Problem: Wyniki egzaminów w praskich podstawówkach znacząco odstają od
ogólnowarszawskiej średniej. Niektóre praskie placówki oświatowe wciąż czekają na remonty czy dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a przestrzeń przed szkołami nie zawsze jest bezpieczna.
Rozwiązanie: Stworzymy w praskich szkołach lepszą ofertę zajęć dodatkowych i zadbamy o lepszą informację o nieodpłatnej ofercie edukacyjno- wychowawczej na Pradze. Włączymy praskie szkoły w ogólnopolskie programy mające na celu walkę z wykluczeniem i nietolerancją. W remontach placówek oświatowych położymy dużo większy nacisk na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz na dostosowanie ich do współczesnych wyzwań klimatycznych (m.in. panele solarne, zbieranie deszczówki, ogródki przyszkolne). Poprawimy bezpieczeństwo przed praskimi placówkami oświatowymi i sprawimy, że przestrzeń w okolicy szkół i przedszkoli będzie bardziej przyjazna dla dzieci.
5. PRAGA PRZYJAZNA PIESZYM I ROWEROM
Problem: Transport rowerowy pomiędzy różnymi punktami Pragi jest utrudniony. Wciąż istnieje wiele barier architektonicznych, w tym przecinające dzielnicę tory kolejowe, a chodniki są często za wąskie, brakuje też naziemnych przejść dla pieszych.
Rozwiązanie: Będziemy wspierać rozwój infrastruktury rowerowej na terenie Pragi. Będziemy kontynuować działania na rzecz zniwelowania utrudnień w transporcie pomiędzy różnymi częściami Pragi oraz sąsiednimi dzielnicami, które powodują istniejące tory kolejowe. Przeznaczymy większe środki na remonty chodników i poprawę dostępności. Wydłużymy cykle zielonych świateł dla pieszych i wyznaczymy brakujące przejścia m. in. na ulicy Targowej.
6. DZIELNICA PRZEDSIĘBIORCÓW, RZEMIEŚLNIKÓW I ARTYSTÓW
Problem: Jednym z zadań praskiego samorządu powinno być tworzenie infrastruktury sprzyjającej rozwojowi przedsiębiorczości i kultury. Wciąż sporo do życzenia pozostawia nieremontowana latami baza miejskich lokali. Ponadto wielu przedsiębiorców, szczególnie rzemieślników, nie wytrzymuje konkurencji sieciówek.
Rozwiązanie: Osoby prowadzące na Pradze biznes lub tworzące sztukę nie tylko zapewniają dzielnicy środki finansowe, ale również ją promują oraz tworzą miejsca pracy i ciekawą ofertę kulturalną dla mieszkańców. Poprzez remonty lokali usługowych oraz elastyczną politykę czynszową ukierunkowaną na określone branże, np. tradycyjne rzemiosło i sztukę, zachęcimy przedsiębiorców i artystów do działania na Pradze. Temu samemu celowi ma służyć ochrona bazarków i unowocześnianie infrastruktury handlowej.
MÓJ PROGRAM DLA BRÓDNA, TARGÓWKA I ZACISZA
KLIKNIJ TU I ZOBACZ FILM, W KTÓRYM MÓWIĘ O MOIM PROGRAMIE DLA TARGÓWKA!
1. BUDOWA NOWYCH SZKÓŁ
Problem: na Targówku przybywa nowych osiedli a wraz z nimi – mieszkańców, w tym młodych. Niestety, nie nadąża za tym infrastruktura, a szkoły na „starych” osiedlach pękają w szwach. To nie wpływa na komfort nauki dzieci i pracy nauczycieli.
Rozwiązanie: Budowa nowych szkół, z priorytetem dla od dawna obiecywanej szkoły dla Osiedla Wilno przy ul. Janowieckiej, a także szkoły dla osiedli w okolicach ul. Łodygowej.
2. OCHRONA PARKÓW
Problem: Park Bródnowski przechodzi właśnie remont, który bardzo niepokoi wielu mieszkańców. W skrócie: park straci w jego efekcie 10% powierzchni zielonej, pojawią się także duże betonowe przestrzenie. Nie tak powinna wyglądać rewitalizacja parków w XXI wieku! Pokazały to przykłady Pola Mokotowskiego – da się zrobić to z wyczuciem i zachowaniem zielonego charakteru parku.
Rozwiązanie: Jednolite, obowiązkowe standardy pielęgnacji i ochrony parków i terenów zielonych, obowiązujące w całej Warszawie. Park Bródnowski czy Skwer Wiecha zasługują na ten sam standard, co Pole Mokotowskie.
3. LEPSZE POŁĄCZENIA TRANSPORTOWE W DZIELNICY
Problem: po oddaniu drugiej linii metra na Targówku i Bródnie pogorszyła się oferta kursów autobusowych. Nie dociągnięto także M2 do stacji Toruńska, co sprawiło, że wiele osób dojeżdża na Bródno autem i tam je zostawia przesiadając się do metra. Można by także poprawić komunikację pociągami, bo dzielnicę przecinają aż dwie linie kolejowe.
Rozwiązanie: poprawa połączeń autobusowych wewnątrz dzielnicy, dociągnięcie M2 do stacji Toruńska i budowa parkingu Park And Ride, budowa brakujących połączeń drogowych: ul. Nowotrockiej oraz obwodnicy Pragi i Targówka (Rondo Żaba – Rondo Wiatraczna).
4. SPÓJNA SIEĆ DRÓG ROWEROWYCH
Problem: Na Targówku niewiele brakuje do naprawdę przyzwoitej sieci dróg rowerowych, szczególnie pod tym względem zyskało Bródno po budowie metra – warto kontynuować ten trend.
Rozwiązanie: Poniżej moje propozycje najważniejszych „teleportów rowerowych” do załatania.
Masz do mnie pytania przed wyborami? Napisz maila:
janmencwel[at]gmail.comPraga i Targówek zasługują na więcej!
Jan Mencwel, Kandydat do Rady Warszawy, Praga-Północ i Targówek, Lista nr 4 (KKW Lewica), miejsce nr 1