Numer konta
69 1020 1026 3174 3000 0000 1773
Fundusz Wyborczy Nowa Lewica
ul. Złota 9 lok. 4 00-019 Warszawa
Darowizna
Dorota Kupper
Dorota Kupper
Kandydatka do Rady Miasta w okręgu numer 3
Mokotów
Miejsce 7
Kim jestem?
Mieszkam w Warszawie od ponad 20 lat, od 10 na Mokotowie. Jestem aktywistką miejską, nie należę do żadnej partii. Studiowałam historię sztuki i prawo; obie te dziedziny wiedzy pozwalają mi efektywnie działać na rzecz lokalnej społeczności. Od 2017r. prowadzę Fundację Wzornictwo i Ład zajmującą się edukacją architektoniczną i upowszechnianiem dobrego wzornictwa w przestrzeni miejskiej. Interesuję się historią architektury i na ten aspekt naszego otoczenia zwracam szczególną uwagę, także w sferze małej architektury. W Fundacji organizujemy warsztaty dla dzieci i młodzieży, spacery architektoniczne, podejmujemy interwencje związane z ochroną architektury zabytkowej. W 2021 roku Fundacja wydała publikację Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa, której jestem współautorką. Poradnik adresowany jest m.in. do mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych by ich wspierać w odpowiedzialnych działaniach remontowych. W roku 2022 byłam zaangażowana w projekt Nowa Szkolna Ulica, który zwracał uwagę na potrzebę zmian w przestrzeni wokół szkół w zakresie ich bezpieczeństwa, estetyki i funkcjonalności. Jako Fundacja prowadzimy MAL- Miejsce Aktywności Lokalnej „Mikromiasto” integrując lokalną społeczność, organizujemy wystawy, warsztaty i dyskusje, a także dni sąsiada, garażówki, planszówki etc. W 2015 roku założyłam warzywny ogród społeczny na dolnym Mokotowie.
Jak działam?
Biorę udział w konsultacjach społecznych dotyczących przestrzeni publicznych, spotykam się z władzami, współrealizuję akcje uliczne, uczestniczę w Pieszych Masach Krytycznych, prowadzę Miejsce Aktywności Lokalnej.
Dlaczego kandyduję?
Uważam, że władze Warszawy nie zapewniają mieszkańcom odpowiedniej liczby zielonych, dobrze urządzonych, funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni publicznych. Wciąż jest wokół nas za dużo betonu i za dużo parkingów. Brakuje parków kieszonkowych, skwerów, wielu kameralnych zielonych przestrzeni, w których mieszkańcy mogą wypoczywać, integrować się i aktywnie spędzać czas. Parki są wyposażone w jedynie podstawowe meble miejskie jak ławki i kosze, podczas gdy dobrze zaprojektowana przestrzeń powinna oferować dużo więcej. Wzornictwo mebli miejskich jest bardzo zachowawcze, brakuje inspirujących obiektów łączących funkcje użytkowe i estetyczne. Warszawa potrzebuje też sieci małych targowisk, miejsc, które pozwalają w okolicy domu kupić świeże produkty w okazyjnych cenach i jednocześnie budować relacje społeczne jako miejsce sąsiedzkich spotkań. Chciałabym aby ulice wokół szkół i przedszkoli przestały być placami manewrowym dla samochodów rodziców podwożących dzieci, a stały się czyste od spalin i bezpieczne dla dzieci oraz aby dawały im okazję do zabawy i integracji po zajęciach. Moim marzeniem jest także spójna sieć dróg rowerowych wokół szkół aby każde dziecko mogło w aktywny i bezpieczny sposób dojeżdżać na zajęcia.
Co jest dla mnie ważne?
- Zielone i estetyczne przestrzenie publiczne sprzyjające wypoczynkowi i integracji mieszkańców
- Bezpieczne szkolne ulice
- Spójna sieć dróg rowerowych wokół szkół
- Czyste powietrze
- Ład przestrzenny
- Dostęp do co najmniej kilku targowisk w każdej dzielnicy