Barbara Jędrzejczyk
Kandydatka do Rady Dzielnicy Żoliborz z okręgu 4
Stary Żoliborz – Urzędniczy i Oficerski
Miejsce 1
Przewodnicząca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Przewodnicząca Rady Fundacji Pracownia Zmiany.
Kim jestem?
Z pasji zajmuję się działalnością społeczną, ściśle związaną z miastem Warszawa. Organizowałam ogólnomiejskie wydarzenia kulturalne i społeczne m. in. Noc Świątyń, zarządzając ich budżetem. Zawodowo zajmuję się finansami i rozliczaniem funduszów Programu EOG (tzw. fundusze norweskie) oraz koordynuję projekty środowiskowe związane z poprawą jakości powietrza oraz mobilnością. Nie straszne mi procedury i urzędowe formalności. Od momentu, gdy zamieszkałam na Żoliborzu przy samej Cytadeli i Parku Fosa, nieopodal brzegu Wisły, wiedziałam, że to najlepsze miejsce, gdzie mogłabym się znaleźć. Z domu wyniosłam wrażliwość na potrzeby innego człowieka oraz zaradność i umiejętność zjednywania ludzi. Zarządzam prawie trzystuosobową organizacją robiąc to po godzinach, a siła i skuteczność Miasto Jest Nasze wciąż rośnie.
Jak działam?
Od 7 lat działam w Miasto Jest Nasze. Obecnie jestem Przewodniczącą Stowarzyszenia. W MJN koordynowałam projekty związane z walką ze smogiem, z ochroną drzew oraz dotyczące zrównoważonego transportu. Największymi moimi sukcesami jest nagłośnienie tematu smogu poprzez „Mapę kopciuchów„, m. in. dzięki której warszawski Ratusz zainaugurował program wymiany „kopciuchów”, czyli starych pieców na węgiel oraz wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych dzięki kampanii #ChodzioŻycie.
Ponadto organizowałam Festiwal Drzew DrzeWarszawa i podjęłam inicjatywę „Postaw sobie pomnik przyrody”, zachęcając mieszkańców do zgłaszania ulubionych drzew jako kandydatów na pomnik przyrody. Współtworzyłam raporty „Pieszo i rowerem przez miasto„, „Zbiorkom Jest OK!„, Autostop„, „Rowerowe Absurdy” Na Żoliborzu zorganizowałam spacer ornitologiczny „PtaŻol” po Parku Fosa i okolicy.
Dlaczego kandyduję?
Żoliborz to miejsce dla mnie i moich najbliższych. Chcę, by powietrze było czyste, zieleń chroniona i zadbana, transport publiczny dostępny i niezawodny. Osiedle Cytadela Południowa jest zaniedbane i zdegradowane, bo decydenci nie są zainteresowani tą częścią dzielnicy, która dotychczas była na uboczu. Teraz jest częściej odwiedzana, z uwagi na budowę kompleksu muzealnego (Muzeum Historii Polski, Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie). Nasze Osiedle i (jak i cały Żoliborz) zasługuje na uwagę i niezbędne remonty odkładane od lat albo nieumiejętnie prowadzone przez ZGN Żoliborz. Na Osiedlu przy Cytadeli jest sporo do zrobienia, dlatego kandyduję do Rady Dzielnicy. Chcę mieć wpływ na to, jak wygląda nasza dzielnica i jako radna służyć mieszkańcom.
Co jest dla mnie ważne?
- większa ochrona zieleni, głównie sędziwych drzew,
- remont ul. Krajewskiego i Dymińskiej,
- rewitalizacja osiedla Cytadela Południowa, aby stało się reprezentacyjną częścią dzielnicy – Bramą Żoliborza,
- wpasowanie w tkankę Żoliborza kompleksu muzealnego (Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskiego)
- ucywilizowanie kwestii parkowania,
- usuwanie barier architektonicznych dla seniorów,
- wsparcie seniorów w życiu codziennym,
- wspieranie inicjatyw kulturalnych i rozwijanie oferty dla mieszkańców dzielnicy,
- budowanie żoliborskiej wspólnoty na najniższych szczeblach,
- dbałość o prowadzenie inwestycji bez szkody dla otoczenia i zieleni,
- większa kontrola nad funkcjonowaniem ZGN Żoliborz